Výlety a aktivity

V okolí Bukové je spousta možností, jak vyplnit volný čas, užít si dovolenou aktivně a mít mnoho příjemných zážitků. Níže najdete naše ověřené tipy na místní zajímavosti a místa, kde se zabavit nebo si užít krásné výhledy na Rožmitálsko 🙂

Rozpuklá skála

Rozpuklá skála je procházkou cca 5 km a na hodinku. Perfektní je i pro běžče, procházkou s dětmi nebo s kočárkem.

Nepomuk (2 km)

Nepomuk je malá vesnička vzdálená 2 km od Bukové. Pěšky jste tam asi za 40 minut, případně se Nepomukem dá projít lesem kolem Červeného vrchu zase zpět do Bukové.

Za hospůdkou je malé venkovní koupaliště s písečnou rádoby pláží, kde si můžete natáhnout deku a užívat sluníčka. Kousek od koupaliště je studánka s pitnou vodou, pro kterou jezdí lidé z blízkého i vzdáleného okolí.

Pokud jste milovníci procházek a krásné přírody, určitě nevynechejte výšlap na vrch Praha (862 m. n. m.), ze kterého jsou krásné výhledy na Rožmitálsko.

Věšín (2 km)

Věšín je obec, pod kterou Buková spadá. Pěšky jste tam do 30 minut, případně jezdí mezi vesnicemi pravidelně ráno, dopoledne i odpoledne autobusy.

Nejen, že ve Věšíně najdete malý obchod COOP, ale třeba i restauraci Jaro nebo fotbalové hřiště, u kterého je i hřiště na basketball a venkovní koupaliště, které je přes léto hojně využíváno a každoročně přes sezónou čištěno.

Rožmitál pod Třemšínem (5 km)

Do Rožmitálu si můžete udělat hezkou procházku přes Obžeru nebo okolo Sobeňského a Nového rybníka. Další variantou je popojet autobusem, který jezdí ráno, dopoledne i odpoledne oběma směry, tam i zpět, nebo vlastním autem.

Ve městě najdete supermarket Norma i menší samoobslužné obchůdky, několik večerek, drogerii, masnu, poštu i bankomaty. Je zde také mnoho možností aktivního vyžití, díky bowlingu, kinu, venkovnímu koupališti, tenisových kurtů, stadionu, fotbalovému hřišti, venkovní posilovně aj. Ve Starém Rožmitále je také nový skatepark, venkovní workout hřiště nebo hřiště na házenou. V centru města je sice zámek, ale bohužel pro veřejnost zavřený a chátrá. Městu však i přesto dodává historickou atmosféru.

V přilehlém Starém Rožmitále je veřejnosti přístupný farní kostel Povýševí svatého kříže a pomník slavného skladatele Jana Jakuba Ryby, který má mohylu v lese u obce Voltuš, kde dle pověsti skonal svůj život. V okolí pomníku jsou také krásné výhledy na okolní vesničky.

Tip: Na náměstí v letních měsících točí výbornou točenou zmrzlinu a procházká álejí Johanky z Rožmitálu má také své kouzlo!

Podbrdské muzeum

Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje. Expozice vás seznámí s historií Rožmitálska, nebo můžete navštívit sbírku historických automobilu, především značky Aero. Navíc, ve stodole je výstava zemědělských strojů a nářadí. Venkovní dětské hřiště je zároveň interaktivní učebnou, takže ani ti nejmenší se nebudou nudit. V muzeu jsou v nabídce různé expozice, ale také výstavy a různé akce, jako byl v minulosti např. jarmarky, koncerty, swingový večer nebo třeba muzejní noc.

Vrch Třemšín (827 m. n. m.)

Na vrch Třemšín, který je nejvyšším vrcholem jižní části Brd, se můžete vydat pěšky, případně popojet autem do Hutí pod Třemšínem a odtud jít pěšky kratší trasou. Přes les okolo kempu Duha je to 11 km tam a 11 km zpět a cestou, pokud vychytáte správné období, si budete moci natrhat lesní jahůdky nebo třeba borůvly. Cestou přes Věšín a Hutě vás to vyjde o 2 km méně na necelých 18 km. Cestou můžete vnímat úžasnou atmosféru krásných třemšínských lesů.

Láz (11 km)

Tuto trasu doporučujeme spíše pro cyklovýlet, ale dá se zvládnout i pěšky. Přes Nepomuk se lesem dostanete až k vodní nádrži Láz a odtud pokračujte k vodní nádrži Pilská. V lese se sem tam setkáte se štěrkovou cestou, ale bez provozu. Pokud však chcete, vyberte si trasu po lesní silnici (cca o 1 km delší), kde je však běžný provoz mezi dvěma vesnicemi. V Lázu je také příjemná hospůdka U Dubu, kde si můžete dát něco dobrého na zub, limču nebo pivo. Celková trasa výletu je 22 km.

Březnice (14 km)

Březnice je menší městečko, významné především díky renesančnímu státnímu zámku s krásným zámeckým parkem a díky jednomu z nejmenších průmyslových pivovarů Herold. Autobusové spoje tam nejsou tak časté a bylo by nutné přestoupit v Rožmitále, případně se dá z Rožmitálu popojet i vláčkem. Autem jste tam za 15 minut. Nakoupit si můžete v obchodě Penny nebo Norma.

Státní zámek Březnice

Renesanční zámek se nachází kousek od náměstí. Součástí areálu zámeckých zahrad je také anglický park o rozloze 20 ha. V letních měsících a době letních prázdnin probíhá v zámeckém sklepení pravidelná výstava strašidel!

Pivovar Herold

Zámecký pivovar Herold v Březnici byl založen roku 1506. Současná budova se sladovnou a varnou je jedinečnou barokní kulturní památkou z roku 1720. Je to jeden z nejmenších průmyslových pivovarů v Čechách, kde se stále vaří výtečné pivo tradiční technologií.

Příbram (20 km)

Do Příbrami od nás máte krásné spoje přímým autobuse v ranních, dopoledních i odpoledních hodinách, případně autem jste tam do 30 minut.

Příbram je jedno z nejbližších větších měst, kde je velká dostupnost obchodů všeho druhu vč. Lidlu, Kauflandu, Tesca a Albertu. Nechybí ani spousta obchodů s oblečením, cukrárny, restaurace, bankomaty, služby jako kadeřnice, manikůra, masáže, nebo pošta. Pravidelně se na nábřeží konají také farmářské trhy.

Hornické muzeum

Hornické muzeum se dělí na několik areálů – areál A – Ševčínský důl, areál B – Vojtěšský důl a areál C – důl Anna včetně možnosti jízdy jak turistickým vláčkem po městě z nádraží ČD na Svatou Horu nebo důlním vláčkem v podzemní 260 m dlouhou Prokopskou štolou.

Pozvánka do Horického muzea – TV Nova

Svatá hora

Poutní místo Svatá Hora je významný barokní areál tvořený obdélným komplexem klenutých chodeb o rozměrech 80 × 72 m se 4 kaplemi v rozích. Uvnitř na vysoké kamenné terase stojí původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Před pár lety prošla Svatá hora rekonstrukcí a každý den přiláká stovky návštěvníků. Vylézt nahoru můžete z Dlouhé ulice po Svatohorských schodech (343 schodů), kde každoročně probíhá např. závod hasičů.

Svatá hora z výšky

Aquapark Příbram

Do Příbrami vzdálené necelých 20 km můžete popojet autobusem přímo z bukovské návsi, nebo vlastním autem. Autobusové spojení je však velmi dobré a autobus staví zhruba 5 minut chůze (200 m) od bazénu. Konkrétně je nejlepší vystoupit na zastávce Sídliště II. poliklinika.

V aquaparku je velký plavecký bazén, dětské brouzdaliště, vířivka, sauna i tobogány. V letních měsících je otevřený i větší venkovní bazén s dostatkem místa pro deku, můžete si zahrát volejbal a děti pohrát na pískovišti. Otevírací dobu bazénu a konkrétní ceník najdete na oficálních stránkách.

Další aktivity ve městě Příbram

Mezi další oblíbené místní aktivity patří také minigolf, kino a Divadlo A. Dvořáka, letní kino (sem tam se zde odehraje nějaký větší koncert českých interpretů), venkovní workoutové hiřiště, časté veřejné bruslení na zimním stadionu nebo návštěva areálu Nového rybníka, který se v posledních letech rekonstruuje a především pro děti je zde mnoho prolejzaček a aktivit.

Památník Vojna Lešetice (25 km)

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu, památník Vojna. Autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě.

Hezká video prohlídka

Zámek Vysoká u Příbramě spolu s památníkem Antonína Dvořáka (16 km)

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) po dobu více než 20 let jeho tvůrčího života. Zámecký areál ve Vysoké u Příbrami, postavený v r.1878 Dvořákovým švagrem hrabětem Václavem Kounicem (arch.Čeněk Gregor), je veřejnosti otevřen celoročně.

Video upoutávka

CHKO Brdy

Krásný pěší výlet si můžete naplánovat k Padrťským rybníkům. Trasa vede zpravidla lesem a dá se podniknout jak pěšky, tak jet na kole. Autem je vjezd do těchto míst zakázán. Užijete si krásy brdských lesů a pokud přijedete v červenci nebo srpnu, je velká pravděpodobnost, že si budete moci natrhat borůvky nebo lesní jahůdky, kterých je podél těchto lesních cestiček hromada. Houby nejsou výjimkou, ale rádi vám poradíme, jestli má cenu v době vašeho pobytu houby hledat – jestli je houbová sezóna, nebo nikoliv, to samé v případě borůvek, na které také pravidelně sami chodíme. Cestou k rybníkům můžete potkat i lesní zvěř, a když budete mít štěstí, tak třeba i rysa.

Pokud byste prahli po něčem náročnějším a dobrodružnějším, doporučujeme popojet autem do Obecnice u Příbrami (26 km), kde můžete auto na nějakém vhodném místě zaparkovat a vydat se pěšky na vrch Tok podél dopadových ploch. Panoramata, které vám dopadové plochy nabídnou, jsou opravdu jedinečné. Koncem léta se dají v okolí Toku nasbírat i brusinky, kterých jsou zde trsy. O cca 2 km dál od Toku je také dopadová plocha Jordán, s vrcholem Houpák.

Vrchol Houpáku (794 m) a jeho okolí, údolí Mourového potoka a protisvah Dlouhého vrchu (775 m) dohromady tvořily za dob vojenského újezdu takzvanou Cílovou plochu Jordán, tedy lidově „dopadovku“, vojenskou střelnici. Nejprve odlesnění a poté soustavné využívání okolí Houpáku vojskem změnilo tuto oblast k nepoznání. Na vrcholu Houpáku, na jeho svazích, a také v protisvahu k Dlouhému vrchu můžete objevit několik starých a již neužívaných vojenských objektůa bunkrů v různém technickém stavu. Některé z nich již mizí v porostu. Po založení brdské střelnice roku 1926 se zde průběžně testovaly prvky československého opevnění, později tady stavěla okupační německá armáda, která brdskou střelnici využívala jako „Truppenübungsplatz Kammwald“, některé objekty byly vybudovány po II. světové válce. Jedním z nejzajímavějších, takzvaných pěchotních srubů, je fotogenický „Benešák“ (postaven 1936), u kterého byla natáčena jedna ze scén filmu Obecná škola.

Níže krásné fotky místní krajiny – zdroj

Milín (20 km)

V Milíně se můžete zastavit autem (autobusová a vlaková doprava z Bukové je možná jedině s přestupem v Příbrami a tím poměrně zdlouhavá) na mezi místními oblíbený Adventure golf, kde najdete 18 jamek plných přeážek a nástrah, restauraci i dětské hřiště s trampolínama.

Orlík nad Vltavou (33 km)

V okolí obce Orlík nad Vltavou je hned několik možností, jak si užít krásný den a poznat nová místa. Autobusem nebo vlakem byste se sem dostávali opravdu těžko, proto doporučujeme jet autem a zaparkovat na hlídaném placeném parkovišti blízko zámku, nebo někde v obci a k zámku popojít.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík je skutečnou perlou mezi českými památkovými objekty. Každého návštěvníka uchvátí svou jedinečnou krajinnou polohou na břehu orlického jezera, okouzlí romantickými interiéry s bohatými sbírkami a neméně zaujme i svými dějinami, které se prolínají s nejvýznamnějšími milníky české a evropské historie. Exteriér zámku je také moc krásný a v jarních i letních měsících si můžete užít všudy přítomné květiny a pobíhající pávy, což přidává hodnotu na zámecké atmosféře.

Krásné video z dronu, kde uvidíte zámek Orlík v celé své kráse

Schwarzenberská hrobka pro pěší

Od zámku se můžete necelé 2 km projít ke Schwarzenberské hrobcemapka zde. Jde o novogotickou schwarzenberskou hrobka z poloviny 19. století. Podobná stojí např. v Třeboni. Hrobka rodu Schwarzenbergů – dvoupodlažní budova s monumentální schodošťovou rampou a s předsunutou věží, byla vystavěna v novogotickém slohu v 1875 – 1877. Jsou vní uloženy sarkofágy s ostatky členů krumlovsko-hlubocké větve rodu Schwarzenbergů.

Hrad Zvíkov (43 km)

Na státní hrad Zvíkov už to máte ze zámku Orlík pouhých cca 20 minut autem, nebo se můžete svézt parníkem. Stejně jako v přípdě orlického zámku, i zvíkovský hrad vás uchvátí svým umístěním na břehu orlického jezera.

Video z dronu, kde uvidíte hrad Zvíkov v celé své kráse

Orlická přehrada (35 km)

Zajímavou podívanou je i přehrada Orlík. Vodní nádrž Orlík je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954-1961 a přehradila tok řeky Vltavy u obce Solenice.Za zmínku mj. stojí i Žďákovský most, který je hned za obcí Orlík nad Vltavou, ze kterého je krásný výhled na vodní hladinu, je u něj kiosek a často se zde pořádají skoky bungee jumping.

Zajímavý dokument ČT o Orlické přehradě

Plavba parníkem

Chcete-li zažít něco nevšedního, svezte se v okolí Orlické přehrady parníkem. Možností je hned několik a ceny jsou přijatelné. Zažijete tak panoramata orlických zákoutí i zámku přímo z paluby lodi. Jízdní řád a ceník naleznete zde.

Spousta kempů s možností pěného koupání nebo zapůjčení šlapadel či lodiček

Mezi oblíbené destinace místních za účelem kempování, večerní zábavy nebo jen denního koupání patří bezesporu kemp Velký Vír (34 km), Trhovky (47 km), Podskalí (46 km), Radava (46 km), nebo třeba Popelíky (41 km). Zpravidla v každém z nich je restaurace nebo kiosek s občerstvením, toalety a sportovní vyžití (šlapadlo, lodička aj.). V měsících, kdy voda „nekvete“, se dá na Orlíku užít perfektní koupání.

Vyhlídka Máj (70 km) a vyhlídka Altán (38 km)

Není to úplně blízko, ale pokud máte cestu od Prahy nebo naopak na Prahu, a nebo si jen chcete udělat výlet směrem k vodní nádrži Orlík, zastavte se u vyhlídky Máj. Je oblíbeným místem pro západy a východy sluníčka, ale i během dne na krásnou kratší procházku s perfektním výhledem. Pokud necháte auto zaparkované v Teletíně, pěšky to máte k vyhlídce sotva kilometr. Bližší variantou je ještě vyhlídka Altán u Solenic, poblíž přehrady Orlík.

Další podobné a bližší vyhlídky jsou např. pod Dubovým vrchem, v okolí Nalžovic, vyhlídka opata Zavorala, u Nevekova, Šemíkův skok, Bednář aj. Podél Vltavy jich je spousta, ale většinou už příliš daleko.

Blatná (33 km)

Do Blatné je nejlepší jet autem. Cesta trvá zhruba 35 minut (33 km). Případně by šlo udělat si výlet i vláčkem – z Bukové do Rožmitálu autobusem, z Rožmitálu do Březnice vlakem nebo autobusem a z Březnice do Blatné vlakem, kdy byste mohli výlet spojit třeba s návštěvou březnického zámku.

V Blatné je krásný zámek s trojkřídlou dispozicí s nádvořím otevřeným do parku. Za zmínku stojí především zámecký park, kde jsou volně pobíhající daňci a celoročně je možné je přijet nakrmit na místě zakoupeným krmivem (granulky), nebo jim přinést tvrdé pečivo či mrkev, na kterých si daňci také moc pochutnají. V parku pobíhají i pávi a prostory jsou opravdu kouzelné.

Video z dronu, kde uvidíte zámek Blatná v celé své kráse
Krmení jinak plachých daňků je pro návštěvníky zahrady nezapomenutelným zážitkem

Plzeň (44 km)

Do Plzně jezdí autobus z věšínské zastávky, ale velmi málo. Zpravidla jede jeden ráno, jeden odpoledne a jeden k později odpoledne. Pokud máte k dispozici automobil, doporučujeme jet tím.

Po cestě do Plzně můžete zajet do Těnovic, kde je vyhlášená buddhistická stúpa v areálu místního meditačního centra buddhismu Diamantové cesty. Je první buddhistickou stúpou v ČR. Stúpa má být místem, kde se můžete zastavit a získat inspiraci a důvěru, že plný rozvoj, dosažení trvalého štěstí, je možný. V Asii se tyto stavby staví již více než 2500 let, na Západě jich bylo postaveno již několik desítek. Stúpa osvícení v Těnovicích je sedm metrů vysoká a byla postavena ze žuly – typicky českého a velmi starého kamene. Od jiných stúp na Západě se odlišuje tím, že nemá betonovou konstrukci, ale je čistě kamenná.

ZOO Plzeň s botanickou zahranou a DinoParkem

V Plzni je krásná zoologická zahrada, jejíž součástí je i DinoPark, který milují děti i dospělí. DinoPark bývá otevřen zpravidla od dubna do konce října a vybrat si můžete buď prohlídku obojího, nebo pouze ZOO nebo pouze DinoParku. Najít zde můžete okolo 30ti druhohorních dinosaurů (řada z nich je ozvučená a pohyblivá).

Upoutávka do Dinoparku

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Milovníci piva mohou navštívit plzeňský pivovar. Prohlídková trasa Pilsner Urquell je tak nabitá zajímavostmi, že potěší i velmi náročné návštěvníky. Milovníky historie zaujme model pivovaru z konce 19. století, varna z 30. let minulého století nebo historické sklepy, kde se dodnes vyrábí pivo Pilsner Urquell tradiční metodou jako za dob prvního sládka. Poznáte unikátní postup vaření piva Pilsner Urquell, který se od roku 1842 nezměnil. Podíváte se na novou stáčírnu, která zvládne 120 000 lahví za hodinu, i na „srdce pivovaru“ – moderní varnu z roku 2004. Vrcholem prohlídky je degustace nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z ležáckých dubových sudů v historických sklepech.

Techmania

V plzeňské Techmanii se zabaví malí i velcí. Jedná se o interaktivní zábavu plnou poznávání, objevování a experimentování. Science Center je založeno na expozicích složených z interaktivních exponátů, které herní formou přibližují určitý matematický či fyzikální princip nebo přírodní zákonitost či jev. Prozkoumat tu můžete mnoho zajímavých expozicí.

Beroun (62 km)

Berounsko už je poměrně „z ruky“, ale nabízí také krásné přiležitosti pro výletování. Dostat se tam můžete autem (cca 1 h cesty), nebo dojet do Příbrami autobusem a odtud vlakem do Berouna vláčkem – krásný jednodenní výlet.

Poblíž centra je moc pěkný aquapark Tipsport laguna, který se pyšní relax bazénem (masážní lůžka, jeskyně s vlnobitím, chrliče vody…), whirpoolem, dětským bazénem s brouzdalištěm, sezónní opalovací terasou, plaveckým bazénem a Kneippovým chodníkem. V samém srdci Berouna je Městská hora s rozhlednou a parkem, kde je mimo jiné i medvědárium s medvíky z populárního večerníčku Václava Chaloupka Méďové (bohužel jeden z trojice, Vojta, už v r. 2016 zemřel).

Pokud už se rozhodnete vyjet na Berounsko, zvažte také výlet na hrad Karlštejn, vyhlídku Svatý Jan pod Skalou, nebo lomy Velká a Malá Amerika.

Horažďovice (52 km)

Pokud byste k nám jeli z jižních Čech, nebo si budete chtít udělat výlet směrem na Šumavu, můžete zajet i do menšího hezkého bazénu v Horažďovicích. Autobusové spojení sem bohužel od nás není. Součástí je plavecký bazén, tobogán, dětský bazének se skluzavkami, masážními tryskami a vodní mochomůrkou, perličková lázeň, divoká řeka a kulový vodotrysk, protiproud a vzduchový rošt, chrlič vody, vodní hřib, vodní a vzduchová lůžka s masážními tryskami i saunový svět. Součástí je i restaurace. Přes léto je přístupná odpočinková terasa.